ÖVRIGT / Diverse / Tidskrifter 5806046
*
nr 580 6046
Tidskrifter
inbundna årgångar (3 st) av Svensk Form: 1932, 1933, 1934
Utrop:
1.000 kr
Såld:
1.900 kr
Sista tid för bud online:
måndag 27 april 2009
kl 18:32:53
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
25/4 15:32:04
1
1.700 kr
27/4 16:12:58
2
1.000 kr
27/4 16:13:22
2
1.200 kr
27/4 16:13:46
2
1.500 kr
27/4 16:14:02
2
1.800 kr
27/4 18:27:53
1
Vinnande bud
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: inbundna årgångar tidskrifter
-
7114 Ask
med lock, Lack med pärlemo. Längd: 35 cm, djup: 26..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 19:51
-
7259 Barnvagn
modell äldre
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 18:40
-
6188 Coasters
för flaskor, 4 st, Skultuna, botten i trä, försilv..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 18:55
-
7025 Ishink
Husqvarna, plast, 1950-tal. Höjd: 19 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 19:54
-
6003 Jardiniere
Valnöt. Längd: 34 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 20:52
-
7040 Samekniv
Signerad Skaltje. Längd: 27 cm
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 19:10
*
Tidskrifter
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
nr 580 6046
Tidskrifter
inbundna årgångar (3 st) av Svensk Form: 1932, 1933, 1934
Utrop: | 1.000 kr |
---|---|
Såld: | 1.900 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 27 april 2009 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
25/4 15:32:04 | 1 | 1.700 kr |
27/4 16:12:58 | 2 | 1.000 kr |
27/4 16:13:22 | 2 | 1.200 kr |
27/4 16:13:46 | 2 | 1.500 kr |
27/4 16:14:02 | 2 | 1.800 kr |
27/4 18:27:53 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod pÃ¥ 1920-talet parallellt med den mer överdÃ¥diga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: inbundna årgångar tidskrifter
-
7114 Ask
med lock, Lack med pärlemo. Längd: 35 cm, djup: 26..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 19:51 -
7259 Barnvagn
modell äldre
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 18:40 -
6188 Coasters
för flaskor, 4 st, Skultuna, botten i trä, försilv..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 18:55
-
7025 Ishink
Husqvarna, plast, 1950-tal. Höjd: 19 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 19:54 -
6003 Jardiniere
Valnöt. Längd: 34 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 20:52 -
7040 Samekniv
Signerad Skaltje. Längd: 27 cm
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 19:10